TEATR NA PERYFERIACH

Teatr na peryferiach

Działania artystyczne na pograniczach społecznych, kulturowych i ekologicznych

 

Tematem wystąpienia będzie zaprezentowanie działań artystycznych – przede wszystkim teatralnych i performatywnych prowadzonych od ponad 30 lat przez Teatr Węgajty w obszarach wiejskich na polskich pograniczach kulturowych (Beskid Niski, Suwalszczyzna), w społecznościach zamkniętych (w domach pomocy społecznej, w szpitalach – na oddziałach psychiatrycznych, w ośrodkach dla uchodźców, więzieniach, ośrodkach dla narkomanów, schroniskach dla osób z doświadczeniem bezdomności) oraz w ekosystemach naturalnych (łąka, las). Obrana perspektywa pozwoli na ukazanie narzędzi teatralnych skutecznych w działaniach społecznych oraz na zdefiniowanie roli teatru pracującego na peryferiach, w okolicznościach dla tej sztuki nieoczywistych, w sytuacjach współtworzenia kultury poza mainstreamem.

 

dr Magdalena Hasiuk – pracuje w Instytucie Sztuki PAN, członkini zespołu naukowego „Teatr Węgajty – 35 lat teatru antropologicznego i poszukiwań społeczno-kulturowych” realizowanego w ramach grantu Narodowego Centrum Nauki (nr wniosku 2017/26/E/HS2/00357). W latach 2013-16 wykładowczyni Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Autorka książek: „Okrutnie dziwna strona” świata. Wokół teatru więziennego (2015) oraz Teatr Słońca. Od rewolucji na kozłach do odysei uchodźców (2016). Współredagowała: Kręgi i płomienie. Szkice o teatrze i socjologii (2017) oraz Gangliony pękają mi od niewyrażalnych myśli… (2019).

 

Spotkanie odbędzie się na platformie zoom – rejestracja: contact@artwithoutborder.pl

25 listopada 2020 Czas: Gruzja: 6.30 (GMT+4/czas gruziński) Polska: 3.30 (CET/czas środkowoeuropejski)

 

Public task financed by the Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Poland within the grant competition “Public Diplomacy 2024