DOŚWIADCZENIE DIALOGU

24.11.2020  17.30-19:00 (GMT+4/Gruzja)/ 14:30-16:00 (CET/Polska)

Spotkanie online, prosimy o kontakt na email: contact@artwithoutborder.pl

 

O działaniach Teatru Akademia Ruchu będzie rozmawiał wieloletni Aktor i współtwórca przedstawień tego zespołu Zbigniew Olkiewicz

ZBIGNIEW OLKIEWICZ aktor, artysta wizualny, aktor i współtwórca większości spektakli i projektów realizowanych przez legendarną grupę artystyczną Akademia Ruchu - jedno z najciekawszych zjawisk teatralnych teatru niezależnego w Polsce. Od 1974 uczestniczył w licznych tourne teatru, projektach i festiwalach w Europie, Azji i obu Amerykach. Bierze czynny udział w przygotowaniach i realizacji wielu Międzynarodowych projektów teatralnych, warsztatów artystycznych i projektów performerskich na całym świecie. Działa na pograniczu teatru, sztuk wizualnych, performansu i interaktywnych instalacji. Ostatnie prace: 2016 Mistrz Manole-Legenda Rumuńska, Performance RAZ , wystąpienie wraz z członkami Akademii Ruchu, dedykowane Wojciechowi Krukowskiemu. 2017- Udział w międzynarodowym projekcie PEEP POX. Madryt,Performance Memoria z okazji 25-lecia La Nave de Cambaleo. Warsztaty w Escuela Internacional del Gesto. Madryt. Reżyser. 2019 reżyser spektaklu: A STEP AWAY from THEM" zrealizowanego Polsce i w Hiszpanii. Współrealizator spektaklu DOM/GRANICA.

Zespół Akademia Ruchu powstał w Warszawie w 1973 roku. Jego założycielem i kierownikiem artystycznym był Wojciech Krukowski. Od samego początku swojej aktywności Akademia Ruchu jest znana jako "teatr zachowań" i narracji wizualnej. Akademia Ruchu jest grupą twórczą działającą na pograniczu różnych dyscyplin - teatru, sztuk wizualnych, sztuki performance i filmu. Cechy wspólne w procesie twórczym Akademii Ruchu to: ruch, przestrzeń i przesłanie społeczne. Związane z tym jest przekonanie, że radykalizm artystyczny i przesłanie społeczne nie muszą się wykluczać. Prace Akademii Ruchu w otwartej przestrzeni miasta, mające od 1974 roku charakter regularnej, ciągłej aktywności (ponad 600 spektakli, zdarzeń i akcji ulicznych) są pierwszym w kraju przykładem tak systematycznych działań grupy twórczej - poza oficjalną sferą kultu sztuki - w przestrzeni "nieartystycznej"; na ulicach, w domach mieszkalnych i strefach przemysłowych. Z kolei elementy codzienności przenoszone w praktyce Akademii Ruchu w „świętą” przestrzeń sztuki (na scenę, do galerii) wzbogaciły jej wizję antropologiczną, nie ujmując niczego estetycznej. Akademia Ruchu prezentowała swoje prace w prawie wszystkich krajach Europy, a także w obu Amerykach i Japonii.
https://culture.pl/pl/tworca/akademia-ruchu

Dofinansowano w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022, w ramach programu dotacyjnego Instytutu Adama Mickiewicza „Kulturalne pomosty".